środa, 31 stycznia 2018

Styczeń w uprawie Pleione


O uprawie Pleione już napisałam wcześniej, ale myślę, że takie kalendarium prac nie zaszkodzi. 😉
Styczeń to najbardziej 'leniwy' okres w pielęgnacji tych storczyków. Kończą lub zakończyły kwitnienie 'jesienne' odmiany. Pseudobulwy są w fazie głębokiego uśpienia. 
foto: Tamara Florczak
Opieka nad tymi storczykami polega na zajrzenia do nich od czasu do czasu, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, czy któraś z roślin nie gnije?
Jedynie Pleione kwitnące na zakończenie cyklu wegetacyjnego (tzw. jesienne) będą wymagały niewielkiego zaangażowania. Jeżeli były posadzone do nowego podłoża jesienią, to w styczniu konieczne będzie delikatne nawilżenie substratu, aby nie zasuszyć pseudobulw. 
U mnie ten zabieg sprowadził się do zanurzenia doniczek do połowy ich wysokości na kilka minut w czystej deszczówce (bez nawozu). Zrobiłam to na początku miesiąca i powtórzyłam dwa dni temu. Aktualnie nie można podlewać tych roślin normalnie, ponieważ są w okresie spoczynku.
foto: Tamara Florczak
 foto: Tamara Florczak

Jeżeli 'jesienne' Pleione po wyjęciu i oczyszczeniu ze starego podłoża nie zostały jeszcze posadzone, warto to zrobić teraz zanim pojawią się nowe korzenie.
Wprawdzie storczyki nie wymagają naszej aktywnej uwagi, ale to dobry moment aby przygotować się do nowego sezonu. W wolnej chwili należy umyć i odkazić doniczki, szczególnie, gdy były już używane. Na spokojnie skompletować składniki podłoża do uprawy. Należy także przejrzeć pozostałe po poprzednim sezonie nawozy i środki ochrony roślin i, w razie konieczności, usunąć przeterminowane substancje, a zakupić nowe. Na pewno już wkrótce przydatny będzie preparat do zaprawiania pseudobulw, żeby uniknąć problemów w początkowej fazie wzrostu roślin.
Jeżeli pogoda na to pozwala (temperatura na zewnątrz w nocy oscyluje w granicach zero stopni Celsjusza lub jest powyżej) to styczeń jest dobrym momentem na powiększenie kolekcji Pleione. Rośliny są w fazie głębokiego uśpienia, więc bez problemów zniosą transport i zmianę warunków. Trzeba pamiętać, że kupowanie Pleione w okresie ich wzrostu zawsze obarczone jest ryzykiem uszkodzenia delikatnych korzeni, a wraz z nimi utraty całej rośliny. Wyjątkiem jest osobisty zakup storczyka, np. na wystawie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pleione praecox

Pleione praecox obok Pleione humilis to jeden z pierwszych opisanych gatunków repezentujących rodzaj Pleione. Oficjalnie nastąpiło to w 18...