piątek, 1 grudnia 2017

Pleione - warunki uprawy

Dzisiaj będzie mniej zdjęć, ale więcej do poczytania 😉
Bazując na informacjach hodowców oraz własnym doświadczeniu poniżej przedstawię ogólne zasady uprawy storczyków z rodzaju Pleione.

TEMPERATURA
Większość Pleione rośnie chłodno - przeciętne temperatury latem nie powinny przekraczać 25ºC, zaś zimą idealnie byłoby przechowywać je w temperaturze 3-5ºC.
Niektóre gatunki, jak np. Pleione maculata wymagają zimą cieplejszych warunków - około 10-13ºC

ŚWIATŁO
Pleione lubią dobre oświetlenie, ale bezwzględnie muszą być chronione przed bezpośrednim nasłonecznieniem w godzinach południowych, ponieważ liście tych orchidei są wrażliwe i łatwo ulegają poparzeniom.
W lecie najkorzystniej jest umieścić je na zewnątrz. Do ogrodu lub na taras/balkon rośliny wynosi się wówczas, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.
Dopóki storczyki nie zaaklimatyzują się należy ustawić je w cieniu, a potem stopniowo zwiększać nasłonecznienie, ale cały czas trzeba zwracać uwagę na to, aby ich korzenie pozostawały w chłodzie.
Specjaliści podają, że najlepsze światło dla Pleione jest wtedy, gdy wyciągnięta nad roślinami dłoń nie będzie dawała na nie cienia.

PODLEWANIE
Pleione pochodzą z regionów, gdzie występują monsuny, wiec w okresie wzrostu, który trwa od marca/kwietnia do października należy utrzymywać podłoże stale wilgotne, ale storczyki nie powinny stać ciągle w wodzie! Bardzo ważne, aby cały czas zapewniony był dobry przepływ powietrza wokół roślin, a pojemniki, w których rosną Pleione miały dobry drenaż.
Zarówno Pleione kwitnące wiosną, jak i te 'jesienne' mają taki sam cykl wzrostu. Różnią się tylko tym, że te pierwsze kwitną na początku cyklu, a drugie - na zakończenie.

Po suchym okresie spoczynku podlewanie wznawia się wtedy, kiedy pokazują się pierwsze pędy.
Początek sezonu jest zwykle okresem krytycznym. Roślina ma jeszcze mało korzeni, więc należy podlewać ją bardzo oszczędnie. Nie należy rozpoczynać regularnego podlewania, gdy nie ma się pewności, że nowe korzenie są dobrze rozrośnięte. Jeżeli w tym czasie podłoże będzie zbyt wilgotne, zachodzi niebezpieczeństwo, że nowe korzenie będą gnić, a z nimi cała roślina.
Dla bezpieczeństwa na początku lepiej jest utrzymywać storczyki sucho, a jedynie w cieplejsze,  słoneczne dni lekko zamgławiać i zanurzyć na parę minut doniczki do połowy ich wysokości, aby pobudzić nowo rosnące korzenie do poszukiwania wilgoci.
Ilość wody zwiększa się, kiedy korzenie dobrze się ukształtują, co poznajemy po intensywnym wzroście liści.
Częstotliwość podlewania zależy od rodzaju podłoża i temperatury otoczenia. Na ogół wiosną wystarcza podlewanie co tydzień, ale latem, kiedy jest sucho i upalnie - codziennie.
Najlepiej podlewać rośliny rano używając wody o temperaturze otoczenia.
Do podlewania najkorzystniej używać deszczówki lub innej wody miękkiej, np. z filtra odwróconej osmozy (RO). Idealnie byłoby latem uprawiać te storczyki w takim miejscu, aby mógł na nie padać deszcz – one to kochają!
Jesienią, kiedy dni stają się coraz krótsze, obniża się temperatura otoczenia i rozwój roślin zatrzymuje się, podlewanie zmniejszamy aż do całkowitego wstrzymania, gdy storczyki zrzucą liście. Od tego momentu pseudobulwy rozpoczynają okres spoczynku.

NAWOŻENIE
Pleione są umiarkowanie żarłoczne, ale potrzebują nawożenia, aby utworzyć pseudobulwy zdolne do kwitnienia w następnym sezonie. Lubią regularne, lecz słabe dawki nawozów - około 1/4 dawki zalecanej przez producenta, najlepiej co tydzień.
Zasilanie roślin powinno rozpocząć się od momentu pojawienia się liści.
Niektórzy hodowcy zalecają stosowanie nawozów zrównoważonych (NPK 1:1:1) przez cały okres wegetacji. A pod koniec lata można podać nawóz bogatszy w potas (NPK 1:1:2).
Inni sugerują, aby na początku sezonu rośliny zasilać nawozami ze zwiększoną dawką azotu (NPK 2:1:1) w celu otrzymania dobrego wzrostu liści, a od sierpnia podawać nawozy wysoko potasowe (NPK 1:1:2), co przyspieszy nowe pseudobulwy do wzrostu i przygotuje je do okresu spoczynku.
Dobre efekty daje stosowanie nawozów organicznych na przemian ze sztucznymi.
Nawożenie powinno trwać najpóźniej do października. Wznawia się je dopiero na wiosnę, kiedy liście rozpoczną wzrost (około marca/kwietnia).

PRZESADZANIE
Pleione każdego roku powinny być sadzone do świeżego podłoża. Sadzenie powinno rozpocząć się, kiedy pseudobulwy są jeszcze uśpione, ponieważ wtedy unikniemy ryzyka uszkodzenia nowych pędów.
Stare podłoże usuwa się w całości. Co się zaś tyczy starych korzeni, są dwie szkoły: jedni uważają, że powinny być całkowicie odcięte, drudzy zalecają pozostawianie około 1,5 cm martwych korzeni, które posłużą do zakotwiczenia pseudobulw przy sadzeniu.
Pseudobulw nie przykrywa się podłożem, ale wsadza tak, aby w jednej trzeciej ich wysokości wystawały nad powierzchnią.
Rhyncholaeliocattleya Golf Green 'Hairy Pig'

Przy nasadzeniach grupowych pseudobulwy sadzi się w rozstawie około 2cm jedna od drugiej. W pojemniku o średnicy 15 cm przeciętnie mieści się 5 - 7 dorosłych pseudobulw.

Pojemniki
Do uprawy Pleione można używać doniczek glinianych albo plastikowych.
Storczyki posadzone do pojemników glinianych na pewno będą wymagać częstszego podlewania, ale zdecydowaną zaletą glinianych doniczek są 'oddychające' ścianki, które łatwiej odparowują nadmiar wilgoci z podłoża oraz pomagają utrzymywać korzenie w chłodzie.
Pojemniki plastikowe są bardziej estetyczne, łatwiej je wyczyścić i zdezynfekować, ale wymagają większej ostrożności przy podlewaniu, szczególnie pod koniec lata i jesienią.
Unikać należy czarnych pojemników plastikowych, ponieważ nadmiernie nagrzewają się na słońcu, co może być zabójcze dla Pleione, które dla prawidłowego wzrostu potrzebują utrzymania korzeni w chłodzie.
Niezależnie od tego, z jakiego materiału jest pojemnik, ważne jest, aby miał dobry drenaż. Jeżeli w dnie jest tylko jeden mały otwór, koniecznie należy wywiercić dodatkowe.
Aby zapewnić lepsze odprowadzanie nadmiaru wody, warto na dnie pojemnika ułożyć warstwę żwiru, kamyków lub keramzytu.
Głębokość pojemników nie powinna być mniejsza niż 9 cm, optymalnie jest 11 cm, co pozwoli na prawidłowy rozwój korzeni.

Podłoże
Nie przesadzę, jeżeli powiem, że przepisów na skład podłoża dla Pleione jest tak wiele, jak wielu jest hodowców.
Poniżej podam kilka przykładowych przepisów znalezionych w literaturze i internecie:

I - 2 części kory sosnowej średniej wielkości i 1 część mchu torfowca pociętego na części około 1,5 cm długości
II - 2 części kory, 3 części mchu torfowca i 1 część perlitu lub wariant mieszanki złożonej z równych części wymienionych składników
III - 3 części seramisu, 2 części perlitu, 2 części grubego wermikulitu, 1 części kory, 2 części iłu
IV - kwaśna ziemia liściowa, pocięty mech torfowiec, grube, wpół przegnite igły sosnowe, dobrze przeleżała kora sosnowa oraz niewielki dodatek przemytego piasku lub drobnego żwirku
V - włóknisty torf, kompost liściowy, wysuszony krowieniec, drobny żwirek i granulowany styropian

Każda mieszanka będzie dobra, jeżeli będzie przepuszczalna, a jednocześnie zapewni utrzymanie wilgoci koniecznej do prawidłowego wzrostu roślin oraz będzie miała kwaśny odczyn.
Swoim roślinom przygotowuję mieszankę o następującym składzie: gotowe podłoże o średniej granulacji dla storczyków epifitycznych, pocięte liście bukowe, ziemia liściowa, niewielki dodatek perlitu i węgla drzewnego. Struktura takiego substratu wygląda jak na załączonych zdjęciach:
Rhyncholaeliocattleya Golf Green 'Hairy Pig'

Rhyncholaeliocattleya Golf Green 'Hairy Pig'
Na dno doniczek wysypuję warstwę keramzytu, a kiedy rośliny rozpoczynają intensywny wzrost i wyniesione są na zewnątrz, pseudobulwy okładam mchem torfowcem.

OKRES SPOCZYNKU
Pleione bezwzględnie wymagają okresu spoczynku do prawidłowego wzrostu. W tym czasie pseudobulwy należy utrzymywać sucho. 'Sucho’ oznacza, że rośliny nie powinny być podlewane, ale wilgotność otoczenia powinna być na tyle wysoka, aby pseudobulwy nie pomarszczyły się i nie uschły.
Do zimowania nadaje się każde nieogrzewane pomieszczenie, np. piwnica, garaż, w którym temperatura nie spada poniżej 3ºC. Wprawdzie Pleione wytrzymują krótkotrwałe spadki temperatur poniżej 0ºC, ale warunkiem jest utrzymanie całkowicie suchych pseudobulw.
Dobrym, sprawdzonym miejscem na okres spoczynku jest lodówka ustawiona tak, aby temperatura w niej mieściła sie w przedziale 3-5ºC.
Aby zabezpieczyć pseudobulwy przed wysuszeniem, po oczyszczeniu wkładam je do podziurkowanych worków foliowych.
Rhyncholaeliocattleya Golf Green 'Hairy Pig'
Co jakiś czas należy sprawdzić, czy rośliny nie gniją.
Okres spoczynku kończy się w momencie, kiedy na bokach pseudobulw pojawiają się nowe pędy.

ROZMNAŻANIE
Pleione można otrzymywać z nasion, ale to zadanie dla profesjonalistów. W amatorskiej uprawie odbywa się do dużo prościej przez oddzielanie nowo powstałych pseudobulw, gdy są one w okresie spoczynku.
Prawidłowo uprawiane Pleione w miejsce starej wytwarzają więcej niż jedną nową pseudobulwę. Na ogół wyrasta jedna dorodna, zdolna do kwitnienia w najbliższym sezonie oraz jedna lub więcej mniejszych, które do kwitnienia będą potrzebować więcej czasu.
Ponadto u podstawy starej pseudobulwy lub na jej szczycie, na miejscu blizny utworzonej po opadłym liściu, wyrastają liczne malutkie 'bulweczki'. Dobrze jest sadzić je wspólnie do jednej doniczki z dorosłymi. Można powiedzieć, że duże rośliny 'opiekują się' mniejszymi osłaniając je przed poparzeniami słonecznymi oraz pobierając nadmiar wody z podłoża, dzięki czemu mniejsze roślinki ze słabiej rozwiniętym systemem korzeniowym nie ucierpią.
'Bulweczki' zdolność do kwitnienia osiągają przeważnie po trzech-czterech sezonach uprawy.

Przedstawione zasady uprawy sprawdzają się dla większości hybryd oraz gatunków Pleione.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pleione praecox

Pleione praecox obok Pleione humilis to jeden z pierwszych opisanych gatunków repezentujących rodzaj Pleione. Oficjalnie nastąpiło to w 18...