niedziela, 3 grudnia 2017

Neobenthamia gracilis

Do Pleione będę jeszcze powracać, ale dzisiaj zaprezentuję zupełnie innego storczyka - taki obrót o 180°  😊
Mowa o Neobenthamia gracilis. Storczyk ten trafił do mnie 10 lat temu, ale już wcześniej widziałam kwitnącą roślinę w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie. Muszę przyznać, że kwiatostan w kształcie kuli zrobił na mnie duże wrażenie, dlatego kupiłam tę orchidee jak tylko zobaczyłam ją w jednej z ofert.
Ten interesujący afrykański storczyk jest jedynym przedstawicielem rodzaju Neobenthamia. Jest spokrewniony z rodzajem Polystachya. Synonimy, to: Polystachya holtzeana (Kraenzl. 1914) i Polystachya neobenthamia (Schlechter 1903)
Jest endemitem występującym tylko w Tanzanii. Rośnie w ciepłym i wilgotnym klimacie na odsłoniętych powierzchniach jako roślina naziemna lub na zboczach klifów, na pochylonych skałach i omszonych występach. Spotykany jest na wysokości 380-2000 m n.p.m.
Cechuje się wzrostem sympodialnym. Nie tworzy pseudobulw, a liściaste łodygi podobne do trzcin, osiągające wysokość do 2 metrów.
foto: Tamara Florczak

foto: Tamara Florczak
foto: Tamara Florczak
foto: Tamara Florczak

Pęd kwiatowy wyrasta na szczycie łodygi.
foto: Tamara Florczak

foto: Tamara Florczak

Kwiatostan w kształcie kuli o średnicy około 12 cm utworzony jest przez liczne ściśle przylegające do siebie drobne kwiatki.
foto: Tamara Florczak
Pojedynczy kwiatek ma rozpiętość około 2 cm. Jest biały. Wewnątrz warżki centralnie rozciąga się złocisto-żółty pasek, który z upływem czasu poszerza się. Po bokach znajdują się czerwono-różowe plamki. Zwykle kwiaty nie otwierają się całkowicie.
foto: Tamara Florczak

foto: Tamara Florczak
W godzinach południowych dość intensywnie pachnie. Ma lekko miętową woń. Inni zapach tych kwiatów porównują do borówki amerykańskiej.
Kwiaty są trwałe. Pojedynczy kwiatuszek zachowuje formę przez blisko 1,5 miesiąca, ale pęd kwiatostanowy sukcesywnie rośnie i otwierają się kolejne kwiaty
foto: Tamara Florczak
dzięki temu okres kwitnienia może trwać od 3 do 6 miesięcy, a przy rozrośniętym egzemplarzu, który w różnym okresie wytwarza nowe pędy kwiatowe, kwitnienie trwa jeszcze dłużej.
Neobenthamia gracilis kwitnie najczęściej na przełomie zimy i wiosny, ale zdarza się, że kwiaty pojawiają się o dowolnej porze roku.
Odnośnie do uprawy, to wyjątkowo tolerancyjna orchidea. Jak tylko zaaklimatyzuje się do danych warunków rośnie bezproblemowo i regularnie kwitnie.
Jedynym czynnikiem determinującym jej prawidłowy wzrost i kwitnienie jest światło.
Poniżej przedstawiam ogólne zasady uprawy tej orchidei 

TEMPERATURA
Neobenthamia gracilis pochodzi z obszarów o gorącym klimacie, gdzie średnie temperatury wahają się od 24 do 30°C. W najchłodniejszym styczniu temperatura w dzień utrzymuje się na poziomie 22–24 °C, a nocą spada do 15–18 °C
Do uprawy tych storczyków hodowcy zalecają utrzymanie temperatury na poziomie 20-28°C.
Od siebie dodam, że bez problemu Neobenthamia toleruje umiarkowane pokojowe warunki. 

ŚWIATŁO
Wymaga bardzo jasnego stanowiska przez cały rok.
Wysokie natężenie światła jest szczególnie ważne na początku lata, gdyż to inicjuje kwitnienie.
Zahartowane rośliny mogą rosnąć nawet w pełnym słońcu. Sprawdzone empirycznie - latem mój storczyk rośnie w niecieniowanej ogrodowej szklarni.
W okresie od końca sierpnia do czerwca stoi w mieszkaniu przy oknie o wystawie południowo-zachodniej.

PODLEWANIE
Rośliny powinny być trzymane wilgotno praktycznie przez cały rok.
Z drugiej strony, uwzględniając fakt, że w miejscu występowania tych storczyków wyróżnia się porę suchą i deszczową, niektórzy hodowcy zalecają ograniczyć podlewanie w okresie zimowym, zwłaszcza, gdy spada temperatura otoczenia, a storczyk rośnie w podłożu zwięzłym i długo utrzymującym wilgoć.
Neobenthamia lubi obfite podlewanie, ale bardzo ważne jest, aby podłoże wokół korzeni nigdy nie było rozmokłe.
Do podlewania dobra jest deszczówka lub inna miękka woda, np. z filtra odwróconej osmozy (RO). 

NAWOŻENIE
Te storczyki lubią regularne i intensywne nawożenie. W okresie wzrostu można nawozić je małymi dawkami przy każdym podlewaniu.
Hodowcy zalecają stosowanie nawozów o powolnym uwalnianiu, typu Osmocote.
Zimą, gdy temperatura otoczenia jest niższa i zmniejsza się częstotliwość podlewania, należy też ograniczyć nawożenie. 

PRZESADZANIE
Przesadzane wykonuje się wtedy, kiedy storczyk 'wyjdzie' ze starej doniczki, co nie jest przesadą przy jego bardzo silnym systemie korzeniowym.
Poniżej ilustruję korzenie mojego storczyka po dwóch latach uprawy:
foto: Tamara Florczak
Podczas przesadzania należy w całości usunąć zużyte podłoże, uschnięte i chore korzenie oraz stare i nieestetycznie wyglądające pędy. Pozostawia się tylko zdrowe, jędrne łodygi.

Podłoże
Ogólnie można stwierdzić, że Neobenthamia dobrze rośnie w każdym rodzaju podłoża, zarówno przeznaczonego dla epifitów, jak i storczyków gruntowych..
Na jednym z forów internetowych spotkałam się z informacją, że storczyk ten może rosnąć w zwykłej ziemi dla palm. Nie próbowałam tego i raczej doradzam potraktować tę informację jako ciekawostkę.
Jako ciekawostkę proszę też potraktować propozycję uprawy Neobenthamia zamontowanej na korze - rzekomo dobrze rosną... (?) (Biorąc pod uwagę rozmiary storczyka, jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić.)
Swoją roślinę uprawiam w podłożu, jakie przygotowuję dla Pleione, czyli mieszanka: gotowe podłoże o średniej granulacji dla storczyków epifitycznych, pocięte liście bukowe, ziemia liściowa, niewielki dodatek perlitu i węgla drzewnego, a na dno doniczki drenaż z warstwy keramzytu.

OKRES SPOCZYNKU
Ten storczyk nie przechodzi wyraźnego okresu spoczynku.
Jedynie zimą, gdy uprawiany jest w niższej temperaturze i ma mniej światła wskazane jest ograniczenie podlewania i nawożenia.

ROZMNAŻANIE
Neobenthamia można rozmnażać z nasion. Torebki nasienne bez problemu tworzą sie nawet przy uprawie w mieszkaniu
foto: Tamara Florczak
Ale trzeba mieć na uwadze, że uprawa z nasion wymaga profesjonalnego przygotowania i odpowiednich warunków.
W amatorskiej uprawie stosuje się prostsze metody, czyli podział dorosłych, silnie rozrośniętych roślin lub przez oddzielanie dobrze ukorzenionych 'keiki', które regularnie i licznie powstają na łodygach w węzłach liści
foto: Tamara Florczak

Pomimo swoich rozmiarów, to naprawdę niekłopotliwa, urocza i godna polecenia orchidea!

Uzupełnienie

Dla podkreślenia, że storczyk ten jest bezproblemowy w uprawie dodaję zdjęcie rośliny po dwóch latach uprawy po przesadzeniu i podziale

foto: Tamara Florczak
Nadmienię jeszcze, że ze względu na rozmiary Neobenthamia (wysokość storczyka z doniczką wynosi obecnie 170 cm) spędza cały rok w mieszkaniu. Ta zmiana uprawy zupełnie nie wpłynęła na kondycję rośliny oraz na inicjację kwitnienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pleione praecox

Pleione praecox obok Pleione humilis to jeden z pierwszych opisanych gatunków repezentujących rodzaj Pleione. Oficjalnie nastąpiło to w 18...