poniedziałek, 19 marca 2018

Bulbophyllum (Cirrhopetalum) Elizabeth Ann ‘Buckleberry’


Właśnie kończy u mnie kwitnienie Bulbophyllum Elizabeth Ann 'Buckleberry'. Kwiaty niezbyt trwałe - na roślinie utrzymują się przeważnie 2 tygodnie,- ale bezsprzecznie są bardzo oryginalne i atrakcyjne.
foto: Tamara Florczak
 foto: Tamara Florczak
Bulbophyllum Elizabeth Ann jest pierwszorzędową krzyżówką gatunków: ciepłolubnego Bulbophyllum longissimum i Bulbophyllum rothschildianum preferującego warunki umiarkowane do chłodnych.
Hybrydę tę zarejestrował w 1969 roku J. Chambers. 
Najpopularniejszą i najbardziej rozpowszechnioną jej wersją jest  klon 'Buckleberry'.
Nadmienię jeszcze, że w taksonomii storczyki z tego rodzaju zaliczane są do Bulbophyllum, ale w niektórych opracowaniach oraz ofertach handlowych można jeszcze znaleźć ich wcześniejszą nazwę: Cirrhopetalum.
Bulb. Elizabeth Ann jest epifitem charakteryzującym się sympodialnym wzrostem. Osiąga wysokość do 24 cm. Ma tendencję do wytwarzania równocześnie kilku nowych przyrostów, dzięki czemu szybko rozrasta się tworząc okazałe kępy. Pseudobulwy połączone są miedzy sobą kłączem o długości do 5 cm.
Na wierzchołku każdej pseudobulwy wyrasta jeden sztywny, błyszczący, ciemno-zielony liść o długości do 19 cm. Pędy kwiatostanowe ukazują się z boku pseudobulwy
foto: Tamara Florczak
 foto: Tamara Florczak

Zwisające lub łukowato wygięte kwiatostany o długości 20-30 cm zakończone są kiścią 6-10 kwiatów ułożonych w kształcie parasolki. Osobliwością kwiatów są listki okółka zewnętrznego, dwa z nich na wierzchołku zwężają się w długie ogony. Kwiaty osiągają długość około 20 cm
foto: Tamara Florczak
 foto: Tamara Florczak
 foto: Tamara Florczak

Starsze, rozrośnięte egzemplarze wytwarzają pędy kwiatowe na wielu pseudobulwach dając  imponujące widowisko.
Odnośnie do zapachu. miałam kiedyś Bulb. rothschildianum. Storczyk naprawdę atrakcyjny,
foto: Tamara Florczak
 foto: Tamara Florczak
jednak zapach kwiatów był dla mnie nie do zaakceptowania, dlatego pozbyłam się tej rośliny.
Jakiś czas potem znalazłam w necie informację, że kwiaty Bulb. Elizabeth Ann nie dziedziczą woni po Bulb. rothschildianum, lecz mają zapach neutralny przypominający roślinność leśną lub wodną. To skłoniło mnie do zakupu tej krzyżówki. 
No cóż, chyba nie wszystkie klony tak mają. Kwiaty mojej rośliny może nie śmierdzą, ale ich zapachu też nie nazwałabym przyjemnym. 😕  Na szczęście woń nie jest zbyt intensywna i mankament ten z powodzeniem rekompensują witalność rośliny oraz jej egzotyczność. 😉
Na pewno warto zdobyć tę orchideę do swojej kolekcji również z tego względu, że jest bezproblemowa w uprawie w warunkach domowych. 
Poniżej przedstawiam ogólne zasady pielęgnacji tej atrakcyjnej hybrydy:

TEMPERATURA
Jak wspomniałam powyżej, rodzicami tej krzyżówki są gatunki o wymaganiach termicznych od ciepłych do chłodnych, co w praktyce oznacza, że roślina jest bardzo tolerancyjna.
W uprawie idealne będą warunki umiarkowane. W lecie średnia temperatura (dzień/noc) około 26/ 19-20°C, a zimą 20/11-14°C 
 
ŚWIATŁO
Rośliny te do prawidłowego wzrostu wymagają jasnego stanowiska ze światłem rozproszonym. Należy tylko unikać bezpośredniego nasłonecznienie w godzinach południowych w miesiącach letnich, aby nie poparzyć liści.
Jeżeli storczyk rośnie w zbyt ciemnych warunkach wówczas słabiej kwitnie lub w ogóle może nie zakwitnąć.

PODLEWANIE
W okresie intensywnego wzrostu storczyk wymaga regularnego i dość obfitego nawadniania. Należy tylko uważać, aby po podlaniu woda zbyt długo nie zalegała wokół korzeni, dlatego podłoże powinno być luźne, z dobrym drenażem i dostępem powietrza.
Zbyt pomarszczone i miękkie pseudobulwy wskazują, że orchidea ma za mało wody.
Częstotliwość podlewania zależy od temperatury otoczenia, wilgotności powietrza oraz sposobu uprawy. W okresie upalnej pogody rośliny montowane na korze lub w drewnianych koszykach będą wymagały częstszego podlewania. Zimą przy niższej temperaturze otoczenia przed kolejnym podlaniem podłoże i korzenie powinny dobrze przeschnąć.

NAWOŻENIE
Standardowo w okresie intensywnego wzrostu należy zasilać rośliny co tydzień 1/4 - 1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. W tym okresie konieczne jest także co kilka tygodni przepłukać podłoże, aby uniknąć gromadzenia się osadów mineralnych.

PRZESADZANIE
Przesadzanie najlepiej wykonywać po kwitnieniu, gdy pojawiają się nowe korzenie.
Ponieważ Bulbophyllum szybko rozrasta się oraz wytwarza cienkie i raczej krótkie korzenie, do uprawy tego storczyka wskazane są szerokie i płaskie pojemniki.
Jeszcze lepiej byłoby uprawiać te orchidee zamontowane na dużym płacie kory, ale wówczas konieczna jest wysoka wilgotność powietrza oraz codzienne podlewanie latem.
Podłoże
Do uprawy tych storczyków konieczne jest podłoże luźne, dobrze przepuszczalne ale jednocześnie zapewniające utrzymanie wilgoci potrzebnej do prawidłowego wzrostu roślin.
Dobre efekty daje uprawa w drobnej korze sosnowej lub jodłowej zmieszanej z perlitem lub w pociętych włóknach paproci drzewiastej.
Na dnie pojemnika konieczny jest drenaż np. z grubych kawałków kory, korka lub keramzytu

OKRES SPOCZYNKU
W naturalnym środowisku Bulbophyllum rothschildianum (jeden z gatunków użytych do krzyżówki Elizabeth Ann) od grudnia do lutego przechodzi suchy i chłodny okres spoczynku. Wówczas temperatura nocą może spadać do 4,4 °C. Nawet są doniesienia, że najniższą zanotowaną temperaturą było -3°C. W dzień średnia temperatura wynosi 18°C. 
Chłodny i suchy okres spoczynku jest niezbędny dla zdrowego wzrostu i kwitnienia. Oczywiście w przypadku hybrydy nie musi on być taki surowy. 
Optymalna temperatura zimą dla Bulb. Elizabeth Ann to 18-20°C w dzień i 11-14°C w nocy. W tym czasie należy również ograniczyć częstotliwość podlewania, ale nie można dopuścić do zbytniego marszczenia się pseudobulw. Wskazane jest też aby zredukować lub zupełnie wyeliminować nawożenie.

ROZMNAŻANIE
Rozmnażanie przez podział podczas przesadzania. Storczyka dzieli się na sadzonki składające się z co najmniej trzech dojrzałych pseudobulw. To pozwoli na dalszy szybki wzrost rośliny.

Uzupełnienie

Edytując ten temat zamierzałam wymienić zdjęcie obrazujące ogólny pokrój kwitnącej rośliny, po namyśle zrezygnowałam z tego. Tak łatwiej będzie zobaczyć, jak ochoczo rozrasta się i kwitnie ta krzyżówka 😉 

foto: Tamara Florczak

Te zdjęcia oddziela okres 2 lat.

Przy okazji, moja kolekcja powiększyła się o drugiego rodzica Bulb. Elizabeth Ann -  Bulbophyllum longissimum

foto: Tamara Florczak

foto: Tamara Florczak

 O ile z uprawą Bulb. rothschildianum i Bulb. Elizabeth Ann nie miałam żadnych kłopotów, ten storczyk jest problematyczny. Dotyczy to temperatury. W warunkach w jakich uprawiam Elizabeth Ann,  liście i pseudobulwy longissimum dostają szpecących zmian grzybowych i gniją. W tym roku Bulb. longissimum przeniosłam w cieplejsze miejsce i, jak do tej pory, jest poprawa. Ale na 'odtrąbienie sukcesu' jeszcze za wcześnie. Zobaczę jak roślina będzie wyglądała po zimie i czy zakwitnie? 😀

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pleione praecox

Pleione praecox obok Pleione humilis to jeden z pierwszych opisanych gatunków repezentujących rodzaj Pleione. Oficjalnie nastąpiło to w 18...