Kolejne moje grudniowe kwitnienie to Lycaste lasioglossa
Ta dużych rozmiarów naziemna orchidea pochodzi z górskich, mglistych lasów Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu. W niektórych materiałach wymieniany jest także Meksyk, ale na znanych stanowiskach storczyk wyginął, a nowe nie zostały potwierdzone. Roślina widywana jest na wysokości 1400-1800 m n.p.m.
To jeden z ponad 50 gatunków reprezentujących rodzaj Lycaste. Nazwę rodzajową tych wspaniałych roślin wyznaczył w 1842 John Lindley opisując Lycaste plana = macrophylla, a odnosi się ona do urodziwej siostry Heleny trojańskiej.
Storczyk charakteryzuje się sympodialnym wzrostem. Dorasta do 75 cm wysokość. Posiada grube, lekko bocznie spłaszczone pseudobulwy osiągające około 10 cm długości.
Na szczycie pseudobulwy znajdują się 2-3 lancetowate liście o długości 40-70 cm i szerokość do 20 cm. Liście pozostają na roślinie w czasie kwitnienia i opadają, gdy pojawia się nowy przyrost. U tego gatunku blizny po opadnięciu liści nie mają ostrych kolców.
Lycaste lasioglossa kwitnie przeważnie od późnej jesieni do wiosny. Kwiatostan wyrasta u podstawy najmłodszej pseudobulwy, która ukształtowała się w danym sezonie wegetacyjnym.
Z takiego dojrzałego przyrostu może wyrosnąć około 12, a czasami więcej pędów kwiatowych.
Na każdym pędzie znajduje się jeden bezwonny kwiat o rozpiętości około 10 cm i, jak u wszystkich Lycaste, ma charakterystyczny trójkątny kształt.
Cechą, która wyróżnia ten gatunek od innych jest fantazyjna, kudłata warżka
Listki okółka zewnętrznego mają zmienne zabarwienie, ale generalnie są w odcieniach brązu, dwa wewnętrzne - są żółte.
Kwiaty są trwałe i utrzymują się na roślinie ponad miesiąc. Biorąc jednak pod uwagę, że otwierają się sukcesywnie, okres kwitnienia znacznie się wydłuża. W ubiegłym sezonie mój storczyk kwitnął 3,5 miesiąca. Tuszę, że obecne kwitnienie nie będzie krótsze. 😉
Poniżej przedstawię ogólne zasady uprawy tej orchidei
TEMPERATURA
Dla gatunków posiadających liście zimą, a do takich należy Lycaste lasioglossa, zalecane są temperatury umiarkowane.
Arkusze uprawy sugerują aby średnia temperatura dnia latem utrzymywana była na poziomie 24-26°C, a nocą 14-15 °C .
W zimie zalecane jest nieznaczne ochłodzenie do 22-23°C w dzień i 10-11°C w nocy.
Lycaste tolerują okresowy wzrost temperatury latem do 35°C .
ŚWIATŁO
Lycaste, z racji dużych i delikatnych liści źle znoszą bezpośrednie nasłonecznienie w godzinach południowych, powinny otrzymywać światło rozproszone.
Ale w okresie zimowym i w momencie wyrastania nowych przyrostów wymagają jaśniejszego stanowiska, z natężeniem oświetlenia nawet jak dla rodzaju Cattleya.
PODLEWANIE
W okresie aktywnego wzrostu rośliny powinny być podlewane intensywnie, ale bezwzględnie muszą mieć zapewnione takie podłoże i dobry drenaż, aby po podlaniu korzenie mogły szybko przeschnąć. Nie może wokół nich zalegać woda, szczególnie gdy rośliny uprawiane są w plastikowych pojemnikach, ponieważ będą gniły.
Ważne jest także, aby w okresie wyrastania nowych przyrostów unikać zraszania roślin. Przy niedostatecznym ruchu powietrza młode liście podatne są na porażenia grzybami i na powierzchni liści tworzą się brzydkie plamy. W skrajnych przypadkach przyrosty mogą zgnić.
Późną jesienią, gdy dojrzeją nowe pseudobulwy oraz w okresie zimowym podlewanie powinno zostać zredukowane, ale podłoże nigdy nie powinno całkowicie wysychać.
Do podlewania najlepsza jest woda miękka, np. deszczówka lub z filtra odwróconej osmozy (RO).
NAWOŻENIE
Lycaste są dość żarłocznymi roślinami, dlatego potrzebują regularnego i intensywnego nawożenia w okresie wzrostu.
Hodowcy zalecają, aby na początku sezonu podawać nawozy ze zwiększoną zawartością azotu, np. o formule NPK 30-10-10. Niektórzy w tym okresie rozprowadzają na powierzchni podłoża mączkę z krwi, ale już przy jej niewielkim przedawkowaniu można uszkodzić rośliny. Bezpieczniejsze i dające równie dobre efekty są inne naturalne nawozy, np. biohumus
Pod koniec lata i jesienią, kiedy dojrzewają nowe pseudobulwy, dla poprawienia jakości kwitnienia i przygotowania roślin do okresu zimowego zalecany jest nawóz o formule NPK 10-30-20.
Zalecane stężenie nawozów to 1/4 dawki podanej przez producenta przy każdym podlewaniu, lub 1/2 dawki co drugie podlewanie.
Ważne, aby co jakiś czas przepłukać podłoże czystą wodą dla pozbycia się z niego nadmiaru soli.
PRZESADZANIE
Przesadzanie i ewentualnie dzielenie powinno odbywać się, gdy roślina wyrasta poza pojemnik lub gdy podłoże traci swoje właściwości. Zabieg ten najlepiej wykonać tuż przed rozpoczęciem wegetacji, tj. gdy pojawi się nowy przyrost, ale korzenie nie rozpoczęły jeszcze intensywnego wzrostu. Lycaste źle reagują na ingerencję w system korzeniowy, z tego względu nowy pojemnik powinien mieć taką średnicę, aby zmieściły się w nim przyrosty, które będą pojawiać przed kolejne 2 lata uprawy.
Należy wybierać raczej płytkie pojemniki, aby po podlaniu korzenie mogły szybciej przesychać.
Lycaste mogą być montowane na podkładkach, ale wówczas należy zapewnić im bardzo wysoką wilgotność otoczenia i co najmniej codzienne podlewanie.
Do uprawy amatorskiej najlepiej nadają się doniczki lub koszyki wypełnionych luźnym podłożem, które rozkłada się wolno i dobrze odprowadza wodę.
Przepisów na skład mieszanki do uprawy tych storczyków jest tyle, ilu jest hodowców.
Jedni stosują korę jodłową i perlit w proporcji 3: 1, inni polecają korę sosnową o granulacji 6 mm zmieszaną z mchem torfowcem i opcjonalnie chipsami kokosowymi, węglem drzewnym, to znowu w samym mchu torfowcu, czy w mieszance perlitu i drobno zmielonego włókna kokosowego.
Swoje rośliny uprawiam w plastikowych doniczkach, w mieszance drobnej kory sosnowej z dodatkiem pelitu, drobnego pumeksu ogrodniczego, węgla drzewnego, chipsów kokosowych i pociętych liści bukowych. Jako drenaż na dno doniczek wysypuję warstwę keramzytu.
Przy sadzeniu należy umieścić storczyka tak, aby najmłodsze przyrosty były jak najdalej od krawędzi doniczki.
Do momentu pojawienia się nowych korzeni przy podlewaniu należy unikać moczenia środka rośliny. Najlepiej w tym czasie podlewać delikatnie przy brzegu doniczki.
OKRES SPOCZYNKU
Lycaste nie przechodzą typowego okresu spoczynku. W naturalnych siedliskach zimowe opady są niższe niż średnie klimatyczne, ale mgły i rosa sprawiają, że rośliny nigdy nie wysychają.
W uprawie, w warunkach krótkiego dnia wskazane jest ograniczyć podlewanie, ale nie wolno dopuścić do całkowitego zasuszenia rośliny.
W okresie zimowym należy również ograniczyć, bądź całkowicie zrezygnować z nawożenia do momentu rozpoczęcia nowego wzrostu i powrotu do normalnego podlewania.
Jeżeli chodzi o temperaturę, hodowcy podają, że zimą najlepiej utrzymywać 22-23°C w dzień i 10-11° C nocą.
Moje Lycaste zimą stoją przy nieogrzewanym oknie narożnym o wystawie zachód i północ, gdzie w pochmurne dni temperatura wynosi około 16-17/14°C (dzień/noc), a w słoneczne 20-21/14° C. Podlewam intuicyjnie i całkowicie rezygnuję z nawożenia. Po kondycji roślin wnoszę, że te warunki im odpowiadają.
ROZMNAŻANIE
W uprawie amatorskiej pozostaje tylko rozmnażanie przez podział dobrze rozrośniętych roślin. Najlepiej aby miały one minimum 6 dojrzałych pseudobulw.
Szukając informacji o Lyc. lasioglossa między innymi dowiedziałam się, że należy do 'łatwych storczyków', przy czym definicją tego sformułowania było, że nadaje się do uprawy w domach, które zimą ogrzewane są w ciągu dnia... Jeżeli tak, to coś w tym racji jest 😁
Należy jednak pamiętać, że Lycaste to duże storczyki i zajmują sporo miejsca. Pomimo tej niedogodności uważam, że naprawdę warto wygospodarować trochę przestrzeni, aby wzbogacić kolekcję o któregoś z przedstawicieli tego rodzaju. 😉
Sama mam 3 gatunki; Lyc. lasioglossa uważam za najmniej kłopotliwy i najbardziej tolerancyjny w uprawie.